Dodana: 9 czerwiec 2006 08:56

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:56

Paszporty "Polityki" wręczone

W kategorii "Muzyka" nagrodę otrzymał Rafał Blechacz - zdobywca licznych nagród na konkursach pianistycznych, w tym najważniejszej: głównej nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Nominowanym do tej nagrody w tej kategorii był Marcin Nałęcz- Niesiołowski Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

10 stycznia wieczorem w  Warszawie wręczono "Paszporty Polityki 2005". To już trzynasta edycja konkursu.


W kategorii "Film" został wyróżniony Przemysław Wojcieszek. Zrealizował on dotychczas cztery filmy według własnych scenariuszy: „Zabij ich wszystkich", „Głośniej od bomb", „Doskonałe popołudnie"i „W dół kolorowym wzgórzem". Ten ostatni zdobył nagrodę za reżyserię na Festiwalu w Gdyni w 2004 roku.

W kategorii "Literatura" nagrodę wręczono Markowi Krajewskiemu - specjaliście w zakresie językoznastwa łacińskiego, wykładowcy Uniwersytyetu Wrocławskiego. Rozgłos zdobył serią kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Styl jego powieści łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru. Dotychczas ukazały się:" Śmierć w Breslau", "Koniec świata w Breslau", "Widma w mieście Breslau".

W kategorii "Teatr" Paszport Polityki otrzymał reżyser Jan Klata. Jury wyjaśniło, że twórca dostał nagrodę za nowatorskie i odważne odczytywanie klasyki, za pasję i upór z jakim diagnozuje stan polskiej rzeczywistości i bada siłę narodowych mitów.

W kategorii "Muzyka" nagrodę otrzymał Rafał Blechacz. Student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zdobywca licznych nagród na konkursach pianistycznych, w tym najważniejszej: głównej nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

Za "Sztuki wizualne" został wyróżniony Robert Kuśmirowski. Uończył on wydział Artystyczny UMCS w Lublinie. Tworzy kopie wszystkiego - od biletów autobusowych po wagony kolejowe.

W kategorii "Estrada" został nagrodzony duet didżejsko - producencki z Wrocławia - Skalpel. Należą do niego Marcin Cichy i Igor Pudło. W swoich produkcjach wykorzystują polską muzykę jazzową z lat 60. i 70., nadając jej nowe brzmienia.

Przyznano też nagrodę dla Kreatora Kultury. Otrzymał ją Paweł Dunin Wąsowicz - publicysta, pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny pisma „Lampa", założyciel i właściciel Wydawnictwa Lampa i Iskra Boża

 Wśród nominowanych do XIII edycji nagrody „Paszporty” tygodnika Polityka w kategorii muzyka znalazł się Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

             
            Fot. www.filharmonia.bialystok.pl

Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Urodził się w roku 1972 w Gdyni. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. Od stycznia 1997 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej (obecnie Opery i Filharmonii Podlaskiej).  Wraz  z orkiestrą Filharmonii Białostockiej  brał udział w wielu festiwalach i koncertach galowych oraz dokonał wielu nagrań kompaktowych. Jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem warszawskiej orkiestry kameralnej Mała Filharmonia, która prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą, współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami. Więcej informacji.

Jacek Marczyński z „Rzeczpospolitej”, który jest nominującym do nagrody Polityki, tak powiedział o Marcinie Nałęcz-Niesiołowskim:
- Dyrygent i jeden z najmłodszych dyrektorów instytucji kulturalnych w Polsce. Z Filharmonii Białostockiej uczynił bardzo dobrą orkiestrę, a teraz wciela w życie budowę w Białymstoku Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki.  

„Paszporty” Polityki to nagrody kulturalne przyznawane w kilku kategoriach (literatura, film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna i estrada). To już XIII edycja tej imprezy.

Oprócz Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wśród nominowanych w kategorii muzyka znaleźli się Rafał Blechacz i Klaudia Pasternak – studentka kompozycji i absolwentka dyrygentury w Akademii Muzycznej w Warszawie, laureatka wielu konkursów kompozytorskich.

Polityka, IAR



 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook